تاريخ : پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۱ | ٤:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : یک وایقانی

تاریخچه وایقان

نویسنده: دکتر حسن امین لو

وایقان یکی از آبادی های بزرگ و تاریخی منطقه ارونق و انزاب است.

در اسناد تاریخی قدیمی ترین سندی که تا کنون دیده ام و نام وایقان در آن وجود دارد کتاب نزهت القلوب است.

مؤلف این کتاب فرد دانشمند و جهانگردی به نام حمد الله مستوفی است. این کتاب که به شکل سفر نامه می باشد  در زمان حکومت ایلخانیان (احفاد چنگیز مغول ) اواخر قرن هفتم  هجری به رشته تحریر درآمده است.

برای مشاهده ادامه متن، به ادامه مطلب بروید.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۱ | ۳:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : یک وایقانی

وایقان در دانشنامه آزاد ویکی پدیا

وایْقان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ایران است. این شهر مرکز بخش مرکزی شهرستان شبستر است.

شهر وایقان در ۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر شبستر واقع شده‌است. جمعیت آن بالغ بر ۵ هزار نفر ودر فصل کاری (خرداد-تیر-مرداد-شهریور) حدود ۴۵۰۰ نفر جمعیت شناور به آن اضافه می‌شود. کار و فعالیت اکثریت مردم وایقان، آجرپزی بوده و اکثر خانواده‌ها دارای کوره آجرپزی هستند و برخی نیز به کشاورزی و دامپروری مشغول می‌باشند.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۱ | ٢:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : یک وایقانی

وجه تسمیه وایقان

نویسنده: دکتر حسن امین لو

در مورد وجه تسمیه وایقان روایات مختلفی وجود دارد. یکی از آنها که بین اهالی و مخصوصا قدما وجود دارد این است که  در محل وایقان کنونی قبلاً شهری بوده که نام آن "آغاجی شهر " بوده است. در زمان حمله مغول به ایران یا در یک جنگ یا درگیری دیگری که قتل و کشتار زیادی در این شهر بوجود آمده و خون جاری شده است مردم از ترس و وحشت زیاد فریاد برآورده اند که " وای! قان (خون)! ". اگر این نظریه را بپذیریم می توانیم بگوییم که بنای این شهر توسط یکی از کارگزاران یکی از پادشاهان نهاده شده است. چون آغاجی عنوان سمتی بوده که در دربار سلاطین، صاحبان این عناوین نامه ها وپیامهای محرمانه را به شاه می رساندند و در واقع محرم اسرار سلطان بودند.

برای مشاهده ادامه متن، به ادامه مطلب بروید.ادامه مطلب