تاريخ : سه‌شنبه ٢٩ دی ۱۳۸۸ | ۱:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : یک وایقانی

نویسنده: مهدی گوزلی وایقان

شهر وایقان، از شهرهای شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی است.

 این شهر شهره ای ملی در عرصه تولید آجرفشاری دارد. و دارای جمعیتی متغیر در دو نیمه سال می باشد. ساکنان اصلی آن نزدیک 6000 نفر می باشد که در نیمه اول هر سال(فروردین شهریور) به جهت مهاجرت کردهای استانهای کردنشین کشور به این شهر برای کار در کارگاههای آجرفشاری، این جمعیت به بیش از 10000 نفر می رسد.


این شهر بخاطر داشتن خاکی بسیار مرغوب برای تولید آجر بسیار مطلوب است، و بهترین آجر موجود در کشور به لحاظ مرغوبیت مواد اولیه آن(خاک) متعلق به این شهر است، که از نظر مقاومت و دوام در ساختمان و پروژه های مختلف عمرانی، در آزمایشگاههای مختلف فیزیک کشور مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه بسیار خوبی داده است.

شهر وایقان مردمانی بسیار سختکوش و مهمان نواز دارد، و از دیگر بارزه های شهروندی آنان مشارکت آحاد مردم در ساخت پروژه های عمرانی با همکاری شورای اسلامی و شهرداری و دیگر ارگانهای مربوط است. بالاترین آمار مشارکت مردمی در استان آذربایجان شرقی به نسبت جمعیت را شهر وایقان به خود اختصاص داده است.

اما در کنار این پتانسیلهای بالقوه و بالفعل، این شهر دارای بزرگترین معضل در راستای سرمایه گذاری و تولید اشتغال می باشد و آن عبارت است از فقدان اسناد ملکی رسمی برای املاک در محدوده جغرافیایی این شهر است، که سالهای متمادی گریبانگیر سرمایه گذاری در وایقان شده است.

هرچند که در سالهای اخیر تلاشهایی برای حل این معضل از کانال مراجع قانونی انجام پذیرفته، اما به جهت ضعیف بودن آن اقدامات، نتایج ملموسی حاصل نشده است. نبود سند رسمی مالکیت برای املاک شهروندان وایقانی، باعث گردیده تا آنان از خدماتی که با داشتن اسناد امکان تحقق آن خدمات وجود داشته را بدست نیاورند، که مهمترین آن عدم سرمایه گذاریهای کلان تولیدی و صنعتی در این شهر و بهره برداری از تسهیلات دولتی برای گسترش هر چه بیشتر آن در این شهر می باشد.

عدم پرداخت اساسی به حل و فصل قانونی و حقوقی آن به هر صورت می تواند به مرور زمان تبدیل به تهدید جدی برای سرمایه گذاری در این شهر گردیده، و نسل آینده را با معضلات بسیار جدی مهاجرت و ... روبرو نماید.

پایان مطلب/ 2٩/10/88