تاريخ : دوشنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸۸ | ٤:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : یک وایقانی

مشاهیر و مفاخر وایقان

گردآوری: مهدی گوزلی وایقان

1- بابا فرج وایقانی
امروزه مقبره بابا فرج وایقانی در میدان اصلی وایقان درست همجوار با خیریه وایقان در زیر محوطه ای گنبد مانند وجود دارد اما سنگ قبر آن اکنون مفقود شده است. در مورد وی آورده اند که :
«این بابا فرج که اهل آن قریه بوده و قبرش نیز در آنجاست مرید شیخ شهاب الدین اهری بوده و به یمن توجه آن بزرگوار به درجه کمال رسیده و معروف شده است.»


شیخ حسن بلغاری از بیست و هشت عارف از جمله بابا فرج نام می برد. همچنین در روضات الجنان در مورد بابا فرج چنین آمده است.
«مرقد و مزار آن کاشف اسرار و معانی، حضرت بابا فرج وایقانی قدس الله سره العزیز در قریه وایقان است از قرای أرونق، وی بسیار بسیار بزرگ بوده صاحب مقامات عالی و مراتب متعالی.
حضرت مخدومی،أدام الله برکاته فرمودند که درویش عارف مؤتمن، درویش أبوالحسن رحمه الله روایت کردند که باعث جذبه حضرت بابا در ابتداء این بود که وی را مصاحبی(دوستی) بود که با وی مصابحت کردی مگر آن مصابح را زنی بوده بد نهاد به حضرت بابا میلی پیدا کرده از آنجا که عالم جوانی است وی را نیز به او میلی شده احیانا میانه ایشان شبی وعده شده که با هم صحبت دارند، روزش با شوهر آن زن با هم بوده اند و تعامی نیز باهم خورده بوده اند، اتفاقا شب موعود بابا در بالای بامی بوده و انتظار می گشید که زن آمده، بخاطرش رسیده که میانه تو و شوهر این زن مصادف است و امروز به تازگی با وی نمک خوردی حالا به این نوع خیانتی خود را مردار و نابکار سازی، از خدا شرم نداری؟ در این وقت حال به روی بشوریده و در اندیشه این خاطر خود را از بام بزیر انداخته و رو به کوه و صحرا نهاده و مدتی با دد و دام ساخته تا آخر به خدمت حضرت شیخ المشایخ فی وقته، شهاب الدین محمود تبریزی أهری قدس سره رسیده و از یمن تربیت وی درجه کمال یافته.
بخط شریف حضرت مخدوم قدس سره دیده شد که حضرت شیخ شهاب الدین محمود را سه مرید کامل مکمل بوده ، یکی سید جلال الدین تبریزی سرسره که پیر شیخ زاهد ابراهیم گیلانی بوده و دوم شیخ معین الدین اصحاب که پیر شیخ باله حسن بنیسی است . سوم بابا فرج وایقانی که قطب دایره تحقیق و مرکز نقطه طریق بوده .
همچنین از حضرت مخدومی أدام اله برکاته چنین استماع افتاد که که نوبتی لشکر اعظم باغی به آذربایجان آمده بوده مردم از هرجا متفرق و پریشان شده اند، مردم وایقان پیش آن مرشد أهل ایقان آمده اند که شما چه می فرمایید ما نیز قرار بر فرار دهیم یا مصلحت دیگر در حق ما می بینید؟ حضرت بابا فرموده اند که شما از جای مجنبید و توکل کل به جانب حضرت عزت کنید که شما را هیچ نوع تفرقه نخواهد بود. چون آن لشگر به آن حدود رسیده اند میل آنجا کرده بنظر آن جماعت چنان آمده که دریایی است این صحرا و آن قریه جزیره ای است در میانه آن، بازگشته اند و به مردم آنجا أصلا تشویشی نرسیده به برکت تصرف آن بزرگوار دین و آن مقتدای أهل یقین.

2- آدم وایقانلی
از دیگر مشاهیر وایقان می توان به «آدم وایقانلی» که ظاهرا شاعر بوده و اشعار تا چند سال پیش روی تخت های چوبین بدست آمده است. نام برد.
از وی کتابی تحت عنوان وایقانلی آدم ( حیاتی، غزللری و اثرلرینده) به کوشش دکتر محمد تقی زهتابی در سال 1359 در 60 صفحه یه زبان ترکی به چاپ رسیده است.