جدایی بخشهایی از وایقان در طول تاریخ از آن

بر این اساس، محله قدیمی میرالو که اکنون از محلات روستای دیزج خلیل است، قبلا تا زمان قاجار جزء محدوده وایقان و جزء آن به حساب می آمده است، اما از زمان قاجاریه از این آبادی جدا و به دیزج خلیل کنونی ملحق می شود.

هر چند که نویسنده این کتاب احداث خط آهن را از پایین این محله و جدا شدن محله میرالو از وایقان می داند، اما بر اساس نظر خود نویسنده کتاب ، این محله در زمان قاجار از وایقان جدا شد، و با استناد به این نظر احداث راه آهن در زمان جنگ جهانی دوم از مسیر وایقان بوده، و هیچ ارتباطی میان این دو وجود ندارد.

لیکن وی نظر دیگری نیز در این کتاب آورده و آن اینکه محله میرالو به دلیل انتقال وایقان به قسمت غربی آن از هسته این آبادی جدا افتاده است. این دیدگاه می تواند قریب به صحت باشد، زیرا احتمال اینکه به دلیل وقوع زلزله مهیب که شهر تبریز را نیز در برگرفته بود، و در وایقان نیز اتفاق افتاده بود، و از اسناد وقوع این زلزله در تاریخچه مسجد جامع وایقان آورده شده، می تواند دلیلی بر جدایی این محله از وایقان باشد، اما باز این هم احتمال است.

همچنین در این کتاب و در توضیح محلات وایقان پ، محله شنگل آباد یا محله مران نام برده شده و نویسنده اشاره می کند که شنگل آباد که اکنون به روستای مستقل تبدیل شده، جزء محلات وایقان بوده و خرابه هایی از منزل خان (صادق خان وایقان) و باغ وی که در شنگل آباد سکونت داشته، هنوز در این روستا و یا محله مران باقی مانده است.

باز هم در این کتاب، علت جدایی شنگل آباد از وایقان، احداث خط آهن ذکر شده، که این دلیل نیز با محاسبه وضعیت تاریخی و عدم وجود اخباری در این خصوص، بعید به نظر می رسد.

آنچه از این نوشتار به دست می آید، این است که وایقان در گذشته دارای وسعت جغرافیایی وسیعی بوده که به دلایل نامعلوم، برخی محلات آن از این آبادی جدا گشته اند. همچنین به نظر می رسد یک عامل تاریخی یا جغرافیایی از جمله جنگ یا زلزله و نظایر آن باعث انفکاک برخی محلات از آن شده اند.

جدای از این، این عوامل اشاره شده بالا، موجب انتقال آبادی از یک نقطه قیلی به نقطه فعلی شده است.

پایان

مهدی گوزلی وایقان

1391/5/10

/ 6 نظر / 248 بازدید
mehrdad

سلام وب قشنگی داری به من هم سر بزنnگالری عکسnwww.gallery.architectur.i تبادل لینک رایگانnwww.rank.architectur.i با تشکر

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345419061.81

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 730122376

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 803913778