نخستین دستگاه زباله‌سوز استاندارد به کشور وارد می‌شود.

دکتر سروش مدبری در گفت‌وگو با خبرنگار "محیط زیست" شهر، با اعلام این خبر افزود: دستگاه زباله سوزی که بتواند بدون ایجاد آلودگی و با کمترین خطر پسماندهای ویژه را امحاء کند در کشور وجود ندارد و پسماندهای ویژه و خطرناک صنعتی به جای از بین رفتن فقط انبار می‌شود.

مدبری خاطر نشان کرد: تنها دستگاه زباله سوز کشور توسط یک شرکت خصوصی در اصفهان با همکاری یک شرکت فرانسوی با هزینه 8 میلیارد تومان خریداری شده و به زودی راه‌اندازی می‌شود.

مدیر دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست با بیان اینکه با راه‌اندازی این سیستم مشکل پسماندهای خطرناک صنعتی و بیمارستانی تا حد زیادی برطرف می‌شود افزود: این دستگاه به دلیل تکنولوژی بالا قادر است پسماندهای صنعتی خطرناک، پسماندهای بیمارستانی و سموم تاریخ مصرف گذشته کشاورزی را بی‌اثر کند ضمن اینکه میزان گازهای خروجی آن نیز قابل کنترل است.

وی گفت: تا زمانی که این دستگاه مورد بهره‌برداری قرار نگرفته لازم است صنایعی که پسماندهای صنعتی خطرناک تولید می‌کنند به جای انبار کردن آنها در خاک و آلودگی محیط زیست آن را به کشورهای دارای تکنولوژی امحاء زباله‌های ویژه هستند ارسال کنند.

 مدیر مرکز منطقه‌ای کنوانسیون بازل (کنوانسیون حمل ونقل مواد زاید خطرناک) در تهران خاطر نشان کرد: اولین محموله پسماندهای خطرناک زیست محیطی که شامل روغنهای صنعتی بود چندی پیش توسط مجتمع «مس سرچشمه» با هزینه 2 میلیارد تومانی در دوازده کانتینر برای امحاء به کشور فرانسه ارسال شد و تاکنون صنعت دیگری این کار را انجام نداده است. 24/9/88

 منبع: خبرگزاری شهر

/ 0 نظر / 12 بازدید